دوشنبه، تیر ۱۷، ۱۳۸۷

حرف‌های خاله‌زنکی در مقیاس بین‌المللی

چند روز پیش رفته بودم یکی از شهرهای مرکزی فرانسه برای کنفرانس نخستین جمعیت‌های انسانی اوراسیا، طرف استاد دانشگاه ایتالیایی هنوز احوال پرسی‌اش تمام نشده، به من می‌گوید دوست پسرت دو ماه پیش توی لیسبون با فلان دختر اسپانیایی زئوآرکیالوژیست رقصیده. زبانم بند آمده بود، رسماً کم آورده‌ام وسط این‌ها. نمی دانم همه‌ی دانشمندان دانشگاهی( و نه مراکز تحقیقاتی) این قدر خاله‌زنک هستند یا فقط توی حوزه ما که همیشه مجبورند با هم در تماس باشند این‌طوری است.
آن یکی دختر فیلیپینی – زن و مرد ندارد، فیلپینی‌ها کلاً مقام اول را دارند توی ایجاد این جو خاله‌زنکی- توی اندونزی به دوست پسرم گفته که دوست دخترت یک ماه پیش توی بروکسل – فکرش رو بکنید در خیابان- با پسری در حالی دیده شده، که صدای قهقهه‌شان به آسمان رفته. تازه حتی کامنت داده که طرف احتمالاً بریتیش بوده.
یعنی واقعاً نمی‌دانم بهشان بخندم یا عصبانی باشم، همه‌شان این‌طوری‌اند، شب‌ها بعد از کنفرانس می روند بار و کافه و همه ناهشیار بر‌می‌گردند بخوابند، فردا توی کافی بریک بین سخنرانی در‌باره این حرف می‌زنند که دیشب کی به کی لبخند زده، کی با کی قدم زده و کدام‌ها را ندیده‌اند، نه این که بدم بیاید از حرف‌های خاله زنکی، اما در مقیاس دانشجویی بچه‌گانه، نه آدم بزرگ‌ها.
فقط نمی‌دانم چه اتفاقی می افتد که فردا که برگشتند سر خانه زندگی‌شان این همه مقاله علمی معتبر چاپ می‌کنند، توی اشل کار ما از نظر جغرافیایی هنوز حرف از اوراسیا است و این گروه تسلط مطلق دارند به کل کارهای علمی حوزه اوراسیا و تسلط نسبی به حوزه افریقا. می‌دانم خودم هم در حال تبدیل شدن به یکی از همین‌ها هستم. اگر در یک مرکز تحقیقاتی کار بکنی شاید بتوانی کنار بگیری، اما توی دانشگاه که کار کنی، دانشجو و استاد و لکچرر باشی ممکن نیست فاصله بگیری.
همه‌شان هم از پاریس مدیریت می‌شوند: فیلیپین، اندونزی٬ الجزایر٬ ایتالیا، اسپانیا، پرتغال، بلژیک، مراکش، تونس، لبنان، و بعضی از دانشگاه‌های آلمان و هلند. هر کشوری هم که سالی یکی- دوبار کنفرانس برگزار کند، دست کم ماهی یک بار هم‌دیگر را می‌بینند که حرف کم هم می آورند. تازه درون همسر هم هستند، داخل خودشان و با هم ازدواج می‌کنند. امریکایی‌ها و کانادایی‌‌ها را می‌دانم چرا نیستند، هنوز اما دستم نیامده ببینم انگلیسی‌ها را این‌ها بازی نمی‌دهند یا آن‌ها خودشان نمی‌آیند بازی.